تعمیرگاه مهندس آرام ، تعمیرات انواع گیربکس اتوماتیک
تهران خیابان دماوند (ابتدای جاده آبعلی ) سه راه تهرانپارس روبروی برج ، جنب تعمیرگاه ایران خودرو
 تلفن : 02177736897  
  همراه : 09125374624

جستجو

ثبت نام

تعویض روغن گیربکس و فیلتر

روغن گیربکس و فیلتر آن باید در زمان های معین تعویض شوند.در سرویس گیربکس تنها تعویض روغن کافی نیست و باید کارتل گیربکس باز شده و فیلتر آن تعویض و یا شستشوی شود ، (بعضی از فیلتر ها خصوصا نوع سیمی آن قابل شستشوی می باشد) رسیدگی به فیلتر بسیار مهم است. چون فیلتر گرفته ، باعث عبور کمتر جرِیان روغن و آسیب شدید و اغلب باعث سوخته شدن گیربکس میشود. بعضی از مدل های بالا گیربکس های امروزی مثل پژو 206 ، هیوندا ، کیا ، فیلتر در داخل گیربکس نصب شده و یا به عبارتی گیربکس های یک بار مصرف هستند چون با کثیف شدن و گرفته شدن فیلتر عمر گیربکس نیز به پایان میرسد . بنابراین دقت تعویض به موقع روغن در این گیربکس ها عملا میتواند عمر گیربکس را در بر داشته باشد. در کتابچه راهنما اتومبیل زمان تعویض روغن گیربکس مشخص شده و بسته به نوع تولید کننده این مقطع از 20.000 کیلومتر تا 60.000 کیلومتر میباشد.

اما این را در نظر داشته باشید که عامل خرابی گیربکس اتوماتیک ، گرمای بیش از حد است و عامل اصلی گرما اولا ترافیک سنگین خصوصا در شهرهای بزرگ و شرایط آب و هوایی کشورمان میباشد .ما با تجربه ای طولانی خود در این امر، هر بیست هزار کیلومتر را به صورت نسبی توصیه میکنم و توصیه تولید کنندگان اتومبیل را بیشتر با ذهنیت ترافیک و شرایط کشورهای آمریکایی و اروپایی منطبق میدانیم.

و این را باید اضافه کنیم که سرویس گیربکس ظاهرا کار ساده ای به نظر میرسد اما حتما باید توسط متخصص گیربکس انجام شود زیرا در صورت استفاده از روغن تقلبی یا فاسد ، نوع اشتباه روغن ، درست نبودن سطح روغن خصوصا کم بودن روغن و یا استفاده از واشر های با کیفیت نا مرغوب (که باعث روغن ریزی و کم شدن روغن می شوند) ، عواقب پرهزینه ای و حتی سوختن گیربکس را می تواند در بر داشته باشد.

نحوه ی چک کردن روغن گیربکس اتوماتیک (اتومبیل های دارای سیخ گیج)

اتومبیل باید گرم باشد .برای اینکار ، موتوررا روشن کنید و بگذارید که 10 الی 15 دقیقه کار کند.در حالیکه دنده در حالت P است ، سیخ گیج را بکشید بعد از پاک کردن آن مجددا سیخ گیج را تا آخر فرو کرده و بیرون بکشید. روغن می بایست تا خط دوم بالایی سیخ گیج ، نمایان باشد. حالا قسمت روغنی سیخ گج را به انگشتتان بکشید رنگ روغنی باید شفاف و آلبالوئی رنگ باشد و در غیر این صورت نیاز به تعویض دارد.

گیر کردن اتومبیل روی گل یا برف 

در صورت گیر کردن اتومبیل در جوی ، گل یا برف سنگین ، اگر بعد از دو یا سه بار عقب و جلو کردن ماشین ، از این حالت خارج نشد ، دیگر اینکار را ادامه ندهید چون باعث گرم شدن بیش از حد کلاچها و سوختن گیربکس اتوماتیک می گردد. در این زمان به کمک مردم و یا وسیله ای دیگر ، اتومبیلتان را از این وضعیت خارج کنید.در زمان کمک مردم ، اتومبیل می تواند در دنده باشد ولی باید با یک حرکت از این حالت خارج شود.

پشت چراغ قرمز

به طور کلی در توقف های کوتاه کم تر از دو دقیقه نیازی به خروج از حالت درایو نیست ، زمانی که گیربکس در حالت درایو است و شما ترمز را نگه داشتید فقط یک بلبرینگ کوچک در حال چرخش است اما وقتی شما دنده را به حالت پارک می برید کلیه سیستم الکترونیکی و مکانیکی وارد عمل می شود و گیربکس را از حالت رانندگی خارج می کند و وقتی دوباره دنده را به حالت درایو می برید باز هم کلیه سیستم های الکترونیکی و مکانیکی وارد عمل می شوند تا گیربکس به حالت رانندگی وارد شود ، انجام این کار بصورت مداوم در ترافیک یا توقف های کوتاه عمر گیربکس شما را کاهش می دهد .

آدرس و تلفن

تهران - خیابان دماوند (ابتدای جاده آبعلی )- سه راه تهرانپارس روبروی برج - جنب تعمیرگاه ایران خودرو پلاک 245
 09125374624 - 02176700293